www.volny.cz

-------------------------------------------------------------------------

Babybox nenabádá matky, aby se zbavovaly svých dětí, tvrdí odbornice na rodinné právo 

Odbornice na rodinné právo a spoluautorka Zákona o rodině Hana Nová zastává názor, že babybox nenabádá matky, aby se zbavovaly svých dětí. Uvedla to ve svém sobotním prohlášení, kterým reagovala na skutečnost, že se v jednom z babyboxů již podruhé objevilo téměř roční dítě.


"Je nesmysl tvrdit, že se dalo předpokládat, že matky budou odkládat tímto způsobem i větší a starší děti. Vždyť vůbec nevíme, proč to matka nebo rodiče učinili. Je možné, že k tomu měli subjektivní důvody jako nemoc, opuštěnost, či bezradnost, ale mohlo jít jenom o vypočítavost.

Třeba doufali v pomoc nebo třeba veřejnou sbírku, co já vím. Mohlo jít ale i o ženu, která měla i důvody zcela objektivní, třeba to byla cizinka, která byla z republiky vyhoštěna, nebo prožila jiné patálie, a která už nebyla schopna péči o svoje roční dítě zajistit," vypočítala Nová důvody, které mohly obě ženy vést k tomu, že využily služeb speciálních schránek.

Podle expertky na rodinné právo je však určitě lepší, když se v babyboxu objeví dítě, pro které schránka původně nebyla koncipována, než aby došlo k trestnému činu. "Nemůžeme předvídat, co by se s dítětem stalo, kdyby možnost babyboxu nebyla využita, nemůžeme vyloučit ani usmrcení nebo jiné poškození dítěte. Proto je i pro již trochu starší nalezené dítě babybox velkou nadějí a cestou k možné záchraně," je přesvědčena právnička.

Na území České republiky se nachází již 30 babyboxů. Díky těmto speciálním schránkám se podařilo zachránit život již 27 dětem, jejichž matky se k babyboxu uchýlily jako k jedinému možnému řešení.

Posledním nalezeným dítětem je zhruba roční chlapeček, kterého našli v babyboxu ve středu lékaři hloubětínského Gyncentra a který dostal jméno Richard II. Současně jde o vůbec nejstarší miminko, které jeho matka odložila. Až do středy bylo přitom jako nejstarší dítě v babyboxu evidován o tři měsíce mladší chlapec. Také on byl nalezen v pražském Hloubětíně.


Autor:

Veronika                Žižlavská 

Mediafax, 6.12.2009