Co je teď:

 

Ombudsman: Děti unesla z Argentiny matka

 

12. července 2006 10:32, aktualizováno 14:23

Děti Marcely Krajníkové měly zůstat i po rozchodu rodičů v Argentině, vyplývá z šetření kanceláře ombudsmana. Únosu se tak podle mezinárodního práva dopustila matka, když se přestěhovala s dětmi do Česka bez souhlasu otce.

Kancelář veřejného ochránce práv Otakara Motejla případ prošetřila a dospěla k závěru, že pochybily české soudy i ministerstvo spravedlnosti, sdělila novinářům Olga Němečková z ombudsmanova právnického týmu.

Nedodržely postupy podle Haagské úmluvy, která je jako součást mezinárodního práva nadřazena vnitrostátním normám.

"Haagská úmluva je výš než zákon o rodině a některé další normy," tvrdí Němečková. Děti podle ní měly zůstat v Argentině a teprve poté měly tamní orgány rozhodnout, jestli mohou odjet s matkou do Česka.

"Mezinárodním únosem je podle úmluvy přemístění dítěte, se kterým nesouhlasí oba rodiče," doplnila Němečková. Ombudsman tak dospěl ke stejnému závěru jako brněnský Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí, který zastupoval otce.

"Haagská úmluva je široce přijímaná ve světě a obecně jsou s ní i v zahraničí dobré zkušenosti. Je asi nutné připomínat, že úmluva platí oboustranně," řekla dříve iDNES.cz Markéta Nováková, zástupkyně ředitele úřadu.

 

Celý článek na :

http://zpravy.idnes.cz/ombudsman-deti-unesla-z-argentiny-matka-f0i-/krimi.asp?c=A060712_103251_krimi_nel

 

 

Co předcházelo:

 

Kdo chránil právo:

 

Oba rodiče mají stejná práva
"Haagská úmluva je široce přijímaná ve světě a obecně jsou s ní i v zahraničí dobré zkušenosti. Je asi nutné připomínat, že úmluva platí oboustranně. I k nám byly v případě, že zde měly takzvané obvyklé bydliště, vraceny děti ze zahraničí, a to i otcům a často i poměrně malé děti," podotýká Markéta Nováková, zástupkyně ředitele Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí, který v tomto případě zastupoval otce.

 

Krajský soud v Ústí nad Labem ale rozhodl, že se děti musejí vrátit k otci do Argentiny. Podle soudu žena své děti unesla.

 

 

 

Kdo se postavil jednostraně na stranu matky:

 

Pomoc Krajníkové už dříve přislíbil ministr zahraničí Cyril Svoboda.

Nadace Naše dítě vyhlásila sbírku, jejíž výtěžek bude určen hlavně na právní a soudní výlohy spojené s řízením o možném návratu dětí.

 

 

Své stanovisko ve středu vydalo i ministerstvo práce a sociálních věcí. "Násilný převoz dětí do Argentiny je porušením dětských práv," uvedlo v tiskové zprávě. Děti jsou prý tímto postupem "vystaveny psychické újmě a nesnesitelné situaci."

Na úterním zasedání Sněmovny přednesla komunistická poslankyně Květoslava Čelišová za nevalného zájmu ostatních návrh, aby poslanci v rámci současné schůze znovu posoudili aplikaci Haagské úmluvy do našeho právního řádu.

"Naše země ratifikovala Haagskou úmluvu, parlament vyslovil souhlas v prosinci 1997. Dneska jsou desítky dětí na základě Haagské úmluvy, která má přednost před jakýmkoliv projednáváním o ochraně práv dítěte, vyváženy do cizích zemí," řekla v emotivním projevu Květoslava Čelišová.

22. května 2006 14:48, aktualizováno 8.6. 16:51

Státní zastupitelství zrušilo trestní stíhání Marcely Krajníkové a jejího přítele za únos šestileté dcery Sofie z budovy argentinského velvyslanectví v Praze. Policie může věc odložit nebo předat obecnímu úřadu, který by to řešil jako přestupek.

Marcela Krajníková a její přítel odvezli autem šestiletou Sofii, kterou matce násilně odebrali exekutoři na příkaz krajského soudu v Ústí nad Labem. Ten svěřil také osmiletého Lucase do péče jejich argentinského otce Roqueho Fiordalise.

 

8. června 2006 - Policie souhlasila s názorem státní zástupkyně, a odložila proto případ údajného únosu dítěte Moniky Krajníkové. Ani policisté nenašli v jednání Marcely Krajníkové a jejího přítele žádný trestný čin.

 

http://zpravy.idnes.cz/zalobkyne-zrusila-stihani-za-unos-dcery-z-argentiny-f9t-/domaci.asp?c=A060522_144837_domaci_skr

 

 

 

Onadnes – článek vyzívající k únosu dětí

 

„Holandský otec na mě také naházel veškerou smyšlenou špínu a soud děti přisoudil otci, jelikož se u soudu vyslovily pro oba rodiče. Vyřešila jsem to tak, a to radím každé ženě, že jsem si děti vyzvedla ze školy a zmizely jsme.“

http://ona.idnes.cz/janin-pribeh-deti-jsem-nakonec-vybojovala-fg0-/ona_pribehy.asp?c=A060531_103757_ona_pribehy_jup

 

 

 

Bez komentáře.

Zkopírováno z idnesu (různé články, redakce RV )