Soud rozhodl, že znalec odpovídá za chybný posudek

 

Nejvyšší soud rozhodl o tom, že znalec odpovídá za škodu, kterou způsobil svým chybným posudkem, a měl by tuto škodu uhradit. Uvedl to dnes server Aktuálně.cz. Soudci podle něj rozhodovali ve sporu ženy, která zažalovala znalce v oboru odhadu cen nemovitostí, protože špatně odhadl cenu bytu, z níž měla dostat podíl. Rozhodnutí může zkomplikovat liknavým znalcům život, píše Aktuálně.cz.

V tomto konkrétním případě šlo prý o ženu, která žila s manželem v družstevním bytě. Muž po rozvodu v bytě zůstal a ženě měl podle soudního rozhodnutí o vypořádání majetku vyplatit polovinu ceny podílu v bytovém družstvu. Soudem určený znalec podle serveru hodnotu podílu v družstvu, respektive bytu odhadl na 374.000 korun a z těch žena dostala polovinu.

Stanovená cena se ale ženě začala zdát nezvykle nízká, proto si nechala vypracovat další dva znalecké posudky. A podle nich měl byt cenu dvojnásobnou - 800.000 korun. Žena pak znalce zažalovala a k sumě si přičetla i peníze, které musela zaplatit za dva znalecké posudky. Okresní soud v Domažlicích vyhověl její žalobě jenom z části a odvolací soud nárok ženy odmítl úplně. Zdůvodnil to prý tím, že znalecký posudek je jenom důkaz, který soud volně hodnotí, a proto znalec za škodu neodpovídá.

Soudci Nejvyššího soudu ale dospěli k názoru, že soud se sice nemůže závěry znalce slepě řídit, ale bere je jako důkaz v úvahu. Souvislost mezi chybami v posudku a škodou, která ženě po rozvodu vznikla, podle Nejvyššího soudu existuje, uvedl server. Dodal, že Nejvyšší soud rozsudek plzeňského krajského soudu zrušil.ČTK, 24.6.2009